e-shop www.spacaky-stany-batohy.cz

Spacáky a spací pytle | PRIMA OUTDOOR, s.r.o.

Domov » Katalóg - informácie » Popis spacích vakov PRIMA CLASSIC

Popis spacích vakov PRIMA CLASSIC

Tkanina

Podľa kategórie spacieho vaku používame tkaninu s optimálnym pomerom odolnosti proti vetru, vode a priedušnosti. Každá tkanina prechádza pred spracovaním náročným meraním. Pokiaľ úplne nespĺňa požadované hodnoty, je nekompromisne vyradená.

Spájanie

Všetky spacie vaky PRIMA rady CLASSIC sú vzájomne spojovacie. Spacie vaky na výšku postavy

max. 175 a 195 možete spájať i medzi sebou. Napr. Annapurnu 200 spojíte s Everestem 220 apod.

Kompresný obal

Súčasťou všetkých spacívh vakov Prima je kompresný obal. Umožní stlačiť objem zbaleného spacieho vaku až o 40%.


Spací vak pred kompresiou a po kompresii.

Šitie

Všetky spacie vaky PRIMA sú ušité polyesterovými niťami s extrémnou pevnosťou.

Duté vlákna verzus mikrovlákna

Duté vlákna si nesmieme mýliť s mikrovláknami. Majú totiž rozne výhody a nevýhody. Priemer mikrovláken je radovo asi desaťkrát menší ako u dutých vláken. Teória ich funkcie je: molekuly vzduchu, ktoré zadrží mikroskopická štruktúra rúna, držia na jeho povrchu, takže vlákna potom neležia na sebe, ale na molekulách vzduchu. Rúno má obsahovať pri rovnakej hmotnosti a objeme viac vzduchu a izolovať tak lepšie ako duté vlákna. Výraznou prednosťou spacích vakov s mikrovláknami je nízka hmotnosť a malý objem. Nevýhodou je však malá odolnosť veľmi jemných mikrovláken na mechanické namáhanie a ich životnosť. Oproti dutým vláknam rúno z mikrovlákna rýchlejšie stráca „loft" , zľahne sa a tým rýchlo stráca svoje povodné skvelé tepelne-izolačné vlastnosti. Svoje výhody teda uplatní u lacnejších ultraletných a letných spacích vakov pre občasné použitie, kde umožní zbalenie spacieho vaku do skutočne malého priestoru. Izolácia z mikrovláken u drahých trojsezónnych a zimných spacívh vakov je však diskutabilná a skor nevhodná.

Teplotný rozsah

Teplotný rozsah spacích vakov PRIMA rady CLASSIC plne odpovedá novej európskej norme EN 13537 o meraní teplotného odporu spacích vakov, ktorá platí od roku 2002. Bol stanovený meraním na testovacej figuríne v klimatickej komore federálnych laboratórií ENPA (Švajčiarsko), overený oboma českými autorizovanými skúšobňami a odsúhlasený výrobcami použitých izolačných materiálov. Ak Vás zaujíma táto téma viac, možete si prečítať výťah z normy EN 13537.

V dobe vydania tohto katalógu je PRIMA OUTDOOR s. r. o. v ČR jedným z mála výrobcov a dodávateľov spacích vakov, ktorý uvádza teplotný rozsah podľa tejto normy. Konkurencia ho vačšinou uvádza podľa starých noriem. Pozor, tieto hodnoty nie sú vzájomne porovnateľné! Podľa EN 03537 sú spacie vaky zdanlivo horšie. Napr. hodnota −4 °C podľa EN 13537 odpovedá −8 °C podľa NF G08-013 (Francúzsko), −10 °C podľa THELMA COMFORT (Nórsko), −11 °C podľa BS 4785 (Veĺká Británia) a −16 °C podľa ASTM F1720 (USA).

Vnímanie chladu je však vždy subjektívne. Ovplyvňuje ho pohlavie, vek, výkon bazálneho metabolizmu, krvný obeh, funkcia štítnej žľazy, psychický a fyzický stav, otužilosť, kondícia, únava, skúsenosti, navlhnutie izolácie a i. Veľmi doležité sú aj vonkajšie faktory: kvalita izolačnej podložky a klimatické podmienky.